ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΤΟΥΣ ΔΕΛΦΙΚΟΥΣ ΔΙΑΛΟΓΟΥΣ

Πρόσκληση προς τους μεταπτυχιακούς φοιτητές και υποψήφιους διδάκτορες του Τμήματος ΙΦΕ στους Δελφικούς Διαλόγους, με θέμα «Τεχνολογία και Δημοκρατία», που θα πραγματοποιηθούν στο Συνεδριακό μας Κέντρο στους Δελφούς την Τετάρτη, 21 Ιουνίου 2023, στις 17.30.

Προκειμένου να διευκολύνει την αυθημερόν μετάβασή τους, η οργανωτική επιτροπή θα βάλει ένα πούλμαν από το κέντρο της Αθήνας το πρωί της 21ης Ιουνίου.

Οι Δελφικοί Διάλογοι εγκαινιάζουν έναν σημαντικό θεσμό που στοχεύει στην ενίσχυση της παγκόσμιας εξωστρέφειας και πολιτιστικής επιδραστικότητας του Ευρωπαϊκού Πολιτιστικού Κέντρου Δελφών.

ΟΜΙΛΗΤΕΣ

Étienne Balibar, Ομ. Καθηγητής Πανεπιστημίου Paris X-Nanterre  και Πανεπιστημίου της Καλιφόρνιας

Philip NHoward, Καθηγητής στο Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης και πρόεδρος της Διεθνούς Επιτροπής για το Περιβάλλον της Πληροφορίας.

Pierre Lévy, φιλόσοφος, θεωρητικός του πολιτισμού και μελετητής των μέσων ενημέρωσης. Μέλος της Royal Society Καναδά

Jeffrey Schnapp, Καθηγητής Συγκριτικής Λογοτεχνίας Πανεπιστημίου Harvard, Συν-διευθυντής του Κέντρου Berkman για το Διαδίκτυο και την Κοινωνία

ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ

Alvin Wang Graylin, Παγκόσμιος Αντιπρόεδρος Εταιρικής Ανάπτυξης, HTC