Τμήμα Ιστορίας και Φιλοσοφίας της Επιστήμης

ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ

Το Π.Μ.Σ. λειτουργεί από το ακαδημαϊκό έτος 2001-2 μέχρι σήμερα ως Διαπανεπιστημιακό (ΦΕΚ 575/Β/12-5-2003), σε συνεργασία με

1. το Τμήμα Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Αθηνών, που έχει τη διοικητική υποστήριξη του Προγράμματος
  2. το Τμήμα Φιλοσοφίας-Παιδαγωγικής-Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών
  3. το Τμήμα Μαθηματικών και Στατιστικής του Πανεπιστημίου Κύπρου
  4. το Τμήμα Επιστημών της Αγωγής του Πανεπιστημίου Κύπρου.

Στόχος του Προγράμματος είναι η προαγωγή της γνώσης και η ανάπτυξη της έρευνας στη Διδακτική των Μαθηματικών. Ειδικότερα οι μεταπτυχιακές σπουδές αποβλέπουν στην προσφορά εξειδίκευσης σε νέους επιστήμονες, με στόχο την ανάδειξη επιστημόνων ικανών να συμβάλουν στην εκπαιδευτική και οικονομική ανάπτυξη της χώρας μας. Επιπροσθέτως το Πρόγραμμα στοχεύει στη δημιουργία μεταπτυχιακών σπουδών διεθνούς επιπέδου οι οποίες θα συγκρατούν ένα μεγάλο μέρος του επιστημονικού δυναμικού που καταφεύγει στο εξωτερικό για αντίστοιχες σπουδές.

Το Πρόγραμμα απονέμει ΜΔΕ και ο αριθμός των εισακτέων κατ' έτος είναι τριάντα (30) μεταπτυχιακοί φοιτητές. Η ελάχιστη χρονική διάρκεια φοίτησης είναι τέσσερα (4) ενώ η μέγιστη είναι έξι (6) εξάμηνα.

Στο Πρόγραμμα γίνονται δεκτοί πτυχιούχοι Τμημάτων Μαθηματικών, Στατιστικής, καθώς και πτυχιούχοι Τμημάτων Θετικών Επιστημών και Πολυτεχνικών Σχολών, του Τμήματος ΜΙΘΕ και των Τμημάτων ΦΠΨ και Παιδαγωγικών της ημεδαπής ή αντίστοιχων Τμημάτων της αλλοδαπής καθώς και πτυχιούχοι αντιστοίχων τμημάτων των ΤΕΙ σύμφωνα με τις προϋποθέσεις της παραγράφου 12 του άρθρου 5 του Ν. 2916/01 η οποία προσετέθη στο άρθρο 25 του Ν. 1404/87. Σε εξαιρετικές περιπτώσεις και ύστερα από απόφαση του Συντονιστικού Οργάνου του ΠΜΣ είναι δυνατό να γίνουν δεκτοί και πτυχιούχοι άλλων τμημάτων ΑΕΙ.

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το πρόγραμμα σπουδών, τα προσφερόμενα μαθήματα κτλ. παρέχονται από τη Γραμματέα του κ. Δ. Μπακογιάννη, τηλ. 210 727 6515, email dbakogianni[at]math.uoa[dot]gr.

Ιστοσελίδα Μεταπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών