Τμήμα Ιστορίας και Φιλοσοφίας της Επιστήμης

CONTEMPORARY PHILOSOPHY / PHILOSOPHY OF SCIENCE

Το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών MA in Contemporary Philosophy/Philosophy of Science θεραπεύει τη Σύγχρονη Φιλοσοφία σε ολόκληρο το θεματικό της εύρος.

Αποτελεί το μοναδικό Πρόγραμμα στην Ελλάδα (και ένα από τα ελάχιστα παγκοσμίως) που συνδυάζει τη μελέτη της σύγχρονης Φιλοσοφίας με τη διερεύνηση ζητημάτων της φιλοσοφίας των επιστημών -φυσικών και κοινωνικών-και της τεχνολογίας.

Τα μαθήματα διδάσκονται από μέλη του Τμήματος Ιστορίας και Φιλοσοφίας της Επιστήμης, καθώς και από διακεκριμένους επισκέπτες καθηγητές της αλλοδαπής (Columbia, Princeton University, Australian National University,  κ.ά.). Το Πρόγραμμα αποβλέπει στην παροχή σπουδών εμβάθυνσης και στην υψηλού επιπέδου ερευνητική κατάρτιση μεταπτυχιακών φοιτητών σε όλα τα επιμέρους πεδία της σύγχρονης φιλοσοφίας.

Με το πέρας των σπουδών τους, οι απόφοιτοι του Προγράμματος θα μπορούν να διεξάγουν ερευνητικό έργο (τόσο αυτόνομα όσο και στο πλαίσιο ερευνητικών ομάδων), κατέχοντας όλα τα απαραίτητα εφόδια μίας επιτυχούς ακαδημαϊκής εξέλιξης σε επίπεδο διδακτορικών σπουδών.

Διάρκεια Προγράμματος: Ένα ακαδημαϊκό έτος (12 μήνες – 75 ECTS): Μετά από δύο εξάμηνα μαθημάτων, ακολουθεί κατά τη Θερινή Περίοδο η εκπόνηση μεταπτυχιακής εργασίας.

Γλώσσα διδασκαλίας: Αγγλική.
Το Πρόγραμμα λειτουργεί από τον Σεπτέμβριο του 2023.

Διευθυντής Π.Μ.Σ: Καθηγητής Αντώνης Χατζημωυσής

Ιστοσελίδα Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών