ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΤΕΛΕΤΗ ΟΡΚΩΜΟΣΙΑΣ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΣΕΠΤ. 2022

Τελετή ορκωμοσίας εξεταστικής περιόδου ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2022

Η ορκωμοσία των αποφοίτων του Τμήματος Ιστορίας και Φιλοσοφίας της Επιστήμης, οι οποίοι ολοκλήρωσαν τις σπουδές τους την εξεταστική περίοδο ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2022, θα τελεστεί δια ζώσης την Πέμπτη 22 Δεκεμβρίου 2022 και ώρα 13:00 μ.μ. στη Μεγάλη Αίθουσα Τελετών του Κεντρικού Κτηρίου του Ε.Κ.Π.Α.

(https://www.uoa.gr/anakoinoseis_kai_ekdiloseis/anakoinoseis/teletes_orkomosias_ptychioychon/).

Για την τελετή ορκωμοσίας, μέχρι εκδόσεως νέας ΚΥΑ για τον covid-19 και για την προστασία της δημόσιας υγείας από τον κίνδυνο διασποράς του κορωνοϊού, ακολουθούνται οι κατωτέρω οδηγίες της αρμόδιας υπηρεσίας, καθώς και οι οδηγίες της τελευταίας σε ισχύ ΚΥΑ (υπ’ αριθμ.48760/ζ1, ΦΕΚ 2131/τ.Β’/30-4-2022).

Α. Στην ορκωμοσία θα συμμετέχουν αυστηρά οι φοιτητές που υπέβαλαν:

• Αίτηση Ορκωμοσίας μέσα στην προβλεπόμενη προθεσμία υποβολής των αιτήσεων, και
  • Υπεύθυνη Δήλωση, μέσα στις καθορισμένες ημερομηνίες, ότι θα συμμετέχουν στην τελετή.

Φοιτητές που δεν έχουν υποβάλει αίτηση ορκωμοσίας και δεν έχουν δηλώσει υπεύθυνα ότι θα συμμετέχουν στην τελετή, δεν θα έχουν πρόσβαση.

Ειδικότερα:

Στους ορκιζόμενους, εντός των επόμενων ημερών, θα αποσταλεί με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο:

α) η καθομολόγησή τους, και

β) η Υπεύθυνη Δήλωση συμμετοχής στην ορκωμοσία. Η υπεύθυνη δήλωση κατά τη χρήση ηλεκτρονικών μέσων εκδίδεται μέσω του ιστότοπου www.gov.gr σύμφωνα με το υπόδειγμα.

Τα παραπάνω έγγραφα θα πρέπει οι ορκιζόμενοι να τα υπογράψουν, στη συνέχεια να τα σαρώσουν και τέλος να τα αποστείλουν ηλεκτρονικά στη Γραμματεία (secr@phs.uoa.gr) έως και την Δευτέρα 12/12/2022.

Όσοι ορκιζόμενοι δεν έχουν προσκομίσει τα ακόλουθα:

• Ακαδημαϊκή ταυτότητα (πάσο)
  • Τρίπτυχο (όσοι έχουν)
  • Πτυχιακή εργασία
  • Βιβλιάριο υγείας (όσοι τυχόν έχουν)

θα πρέπει είτε να τα προσκομίσουν στη Γραμματεία τις ημέρες και ώρες εξυπηρέτησης του κοινού, είτε να τα έχουν μαζί τους και να τα καταθέσουν στις υπαλλήλους της Γραμματείας την ημέρα της ορκωμοσίας.

Β. Κατά την ημέρα της ορκωμοσίας, οι ορκιζόμενοι δύνανται να συνοδεύονται από δύο (2) άτομα έκαστος.

Οι ορκιζόμενοι καλούνται να προσέλθουν στο χώρο διεξαγωγής της τελετής  (Μεγάλη Αίθουσα Τελετών του Κεντρικού Κτηρίου του Ε.Κ.Π.Α.) από την κεντρική είσοδο του κτηρίου, 30 λεπτά πριν την έναρξη της τελετής. Η είσοδος των ορκιζόμενων και των συνοδών τους θα γίνεται συγχρόνως. Τυχόν υπεράριθμοι προσκεκλημένοι δεν θα μπορούν να παρακολουθήσουν την τελετή και θα απομακρύνονται από το χώρο. Για την έξοδο των ορκιζόμενων και των συνοδών τους θα χρησιμοποιηθεί η πλαϊνή θύρα της οδού Ρήγα Φεραίου.

Σύμφωνα με τα ισχύοντα μέτρα και για την προστασία της δημόσιας υγείας, οι ορκιζόμενοι δεν θα ενδύονται με την τήβεννο.

Απαγορεύεται η κατανάλωση φαγητού και ποτού εντός της Αίθουσας Τελετών, καθώς και η χρήση κομφετί ή κόρνας κ.α., τόσο στους εσωτερικούς όσο και στους εξωτερικούς χώρους του ιστορικού κτηρίου του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Η χρήση της προστατευτικής μάσκας είναι υποχρεωτική για όλους τους συμμετέχοντες και παρευρισκόμενους στην τελετή τόσο κατά την είσοδο, όσο και καθ’ όλη τη διάρκεια παραμονής τους στο χώρο διεξαγωγής της τελετής.

Γ. Για την ορκωμοσία θα ορισθούν διαπιστευμένοι φωτογράφοι, οι οποίοι θα καλύψουν την φωτογράφιση της τελετής ορκωμοσίας πτυχιούχων και οι οποίοι θα φέρουν υποχρεωτικά την κάρτα διαπίστευσης από το ΕΚΠΑ για το ακαδ. έτος 2022-2023.

• Η φωτογράφιση είναι προαιρετική.
  • Η πώληση των φωτογραφιών δεν αποτελεί έσοδο του Ιδρύματος
  • Λόγω προστασίας των προσωπικών δεδομένων, η πρόσβαση στις φωτογραφίες των τελετών ορκωμοσίας στις επαγγελματικές ιστοσελίδες των διαπιστευμένων φωτογραφείων, επιτρέπεται αποκλειστικά με κωδικό χρήστη, ο οποίος χορηγείται από το φωτογραφείο στους ορκιζόμενους στην τελετή ορκωμοσίας.
  • Οι υψηλότερες τιμές πώλησης των φωτογραφιών είναι οι ακόλουθες:
  1. 13x18x2 ίδιες φωτογραφίες =   6 ευρώ
  2. 15x21x2 ίδιες φωτογραφίες =   8 ευρώ
  3. 20x30x2 ίδιες φωτογραφίες = 10 ευρώ

Δ. Οι ορκιζομένοι/νες που δεν επιθυμούν να παρευρεθούν στον χώρο τέλεσης της ορκωμοσίας, για λόγους προστασίας της υγείας τους ή και για άλλο λόγο, θα ακολουθούν τη διαδικασία της εξαίρεσης από την υποχρέωση καθομολόγησης, κατόπιν σχετικής αίτησής τους με απόφαση Προέδρου Τμήματος και έγκριση εξαίρεσης καθομολόγησης, ενώ  ο τίτλος σπουδών θα τους αποδίδεται στη Γραμματεία του Τμήματος ή με ταχυμεταφορά και δική τους δαπάνη.

Παρακαλούνται οι ορκιζόμενοι/ες να τηρήσουν πιστά τα ανωτέρω.

Από την Γραμματεία