ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΕ ΔΙΑΛΕΞΗ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ 21 ΜΑΡΤΙΟΥ 2023

Τα Τμήματα Ιστορίας και Αρχαιολογίας και Ιστορίας και Φιλοσοφίας της Επιστήμης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών σας προσκαλούν στη σειρά μηνιαίων διαλέξεων με θέμα «Υπάρχει χρήσιμη Ιστορία;» (Οκτώβριος 2022-Ιούνιος 2023).

Η πέμπτη διάλεξη της σειράς θα δοθεί την Τρίτη 21 Μαρτίου 2023, στις 18.30, εκτάκτως στην αίθουσα Α του κτιρίου του Τμήματος Ιστορίας & Φιλοσοφίας της Επιστήμης στην Πανεπιστημιούπολη (στην οδό Αγγελικής Παναγιωτάτου, δίπλα στο Πανεπιστημιακό Γυμναστήριο) από τη Σελήνη Ψωμά (Καθηγήτρια Αρχαίας Ιστορίας στο Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας του ΕΚΠΑ) με θέμα «Οι περιπέτειες της Αρχαίας Ιστορίας: Μέγα μάθημα ή αχρηστία της πληροφόρησης;»

Η παρούσα ανακοίνωση εστιάζει στη διδασκαλία της Αρχαίας Ιστορίας στο ΕΚΠΑ έως τη μεταρρύθμιση του 1981. Βασίζεται εν πολλοίς στην προϋπάρχουσα έρευνα για το διάστημα των πρώτων εκατό ετών, κατά το οποίο το συγκεκριμένο γνωστικό αντικείμενο αφενός μεν θεραπεύτηκε στο πλαίσιο της επιδιωκόμενης απόδειξης της συνέχειας του Ελληνισμού, αφετέρου δε γνώρισε ιδεολογική αντιμετώπιση. Η ιδεολογική αντιμετώπιση της Αρχαίας Ιστορίας συνεχίστηκε και στα χρόνια που ακολούθησαν. Η ανακοίνωση διερχόμενη τα βιογραφικά των κατόχων της καθηγητικής έδρας, το δημοσιευθέν έργο τους και την απήχησή του στην έρευνα, προσπαθεί να ανασυνθέσει την πορεία της Αρχαίας Ιστορίας ως γνωστικού αντικειμένου από το μεσοπόλεμο έως τα χρόνια της μεταπολίτευσης συνεξετάζοντας και συγκεκριμένους ανασταλτικούς για το ίδιο το γνωστικό αντικείμενο παράγοντες.

Η Καθ. Σ. Ψωμά είναι η συγγραφέας της δίτομης μονογραφίας που κυκλοφόρησε πρόσφατα με τίτλο Corcyra: a city at the edge of the Greek World (Αθήνα: Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών, σειρά «Μελετήματα» 83, 2022).